5 lat Fundacji Sawanci

21 czerwca 2018 roku Fundacja Sawanci otrzymała wpis do KRS.

Dziś mija 5 lat od tego dnia💙

Nie chce nam się wierzyć, że już tyle czasu upłynęło.

Początki wcale nie były takie różowe, bo już po kilku miesiącach wszystkich nas dopadła pandemia, lockdown i cała masa innych ograniczeń. Prawie przez dwa lata nie mogliśmy się spotykać, nie było spotkań rodziców, nie było szkoleń i nasze plany stawały w miejscu. Kto nas już trochę zna, ten wie, że naszym marzeniem było otworzyć szkołę dla dzieci w spektrum autyzmu. Szkołę i coś więcej. Przyjazne miejsce dla całych rodzin, w którym, każdy mógłby czuć się zaopiekowany i bezpieczny.

Do takich wielkich planów miałyśmy chęci, zapał, serce i zero środków. Uwierzyło w nas Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych i najlepsi Tomek Pawłowski i Kasia Bąk. Dzięki nim nawiązałyśmy współpracę, która już trzy lata przynosi niesamowite efekty. To prezes Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym Pan Norbert Galla umożliwił nam utworzenie w SOSW Ziemięcice klasy dla dzieci w spektrum autyzmu. To był strzał w 10! Dziś są już 2 klasy, a od września 2023 rusza kolejna. Klasy są przez nas prowadzone merytorycznie, do których zatrudniamy terapeutę, których kadrę szkolimy.

Przez te 5 lat udało nam się zorganizować sporo szkoleń dla rodziców i specjalistów między innymi: seria warsztatów dla mam, zajęcia z couchem czy szkolenia autyzm a seksualność z cudowną dr Izabelą Fornalik. Odbywały się, w tym czasie spotkania dwóch grup wsparcia (choć pandemia uparcie nam to utrudniała). Podczas tych spotkań rozmawiałyśmy ze sobą o codziennych rzeczach, o marzeniach, były też łzy i śmiech, ale były też zajęcia z makijażystką, szkolenie z terapeutką SI czy spotkanie z psychiatrą.

Jednym z naszych ulubionych działań są turnusy rehabilitacyjne. Organizujemy je dopiero drugi rok ale mamy ich już 6 za sobą. Nawet dziś jesteśmy w trakcie dwóch: W Ośrodku Gniewko w Darłowie i w DWD Głaz! Z doświadczenia wiemy jakie kwoty może pochłaniać terapia więc, każdy z turnusów staramy się dofinansować. Środki na dofinansowania zbieramy poprzez 1,5% , wpłaty darowizn i oczywiście poprzez cykliczne już wydarzenie Gliwickie Obchody Dnia Świadomości Autyzmu!

Naszym oczkiem w głowie jest nasze biuro. MIejsce do którego każdy może wpaść i porozmawiać. To miejsce stosunkowo dla nas nowe, bo działamy w tej lokalizacji od grudnia 2022 r., a jednak już odbyło się tam kilka szkoleń, ciekawych spotkań, mnóstwo konsultacji z rodzicami i możecie nas tam zastać niemal codziennie. To takie nasze centrum dowodzenia, to Centrum Konsultacyjne Fundacji Sawanci.

Staramy się działać i pomagać rodzicom i opiekunom osób w spektrum autyzmu, bo same wiemy jak ciężko bywa na co dzień, jak ciężko walczyć w pojedynkę kiedy zaczyna walić się świat. Jesteśmy tylko (albo i aż) matkami dzieci w spektrum autyzmu z ograniczonym czasem i środkami. Wszystkie pracujemy pro bono, wolontarystycznie, za darmo, bez wypłaty czy jakkolwiek to nazwać. Wszystkie też wiemy, że potrzebne jest takie miejsce, takie osoby, które pomogą, wysłuchają, coś doradzą czy pokierują do odpowiedniego specjalisty. Staramy się to stworzyć dla Was wszystkich, ale również dla nas. Może to taki utarty slogan, ale pomaganie i uśmiech na twarzy drugiego człowieka naprawdę potrafi uskrzydlić i dodać sił do dalszego działania!

Dziękujemy Wam wszystkim, że jesteście!💙💙💙

Zapraszamy do Gliwic na ul. Młyńską 17

#razemmożemywięcej

#autyzmjednosłowomilionhistorii

#fundacjasawanc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content