Etap 1: Przy kawie wszystko powstaje

A wszystko zaczęło się w 2017 roku od…. kawy! Podczas jednego z naszych licznych spotkań od słowa do słowa zrodził się pomysł założenia szkoły dla naszych dzieci, które zmagają się z autyzmem.

Dużym wsparcie okazała się dla nas  Pani Aleksandra Kosz, dyrektorka przedszkola “Akademia Małego Człowieka”, do którego uczęszczają nasze dzieci. Zawdzięczamy jej przede wszystkim wsparcie i pomoc od pierwszych dni projektu. Pani Aleksandra skierowała nas również do Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie poznałyśmy wspaniałych ludzi, Kasię i Tomka, którzy otoczyli nas fachową opieką oraz pomogli zaplanować i stworzyć fundację.

Po uzgodnieniu wstępnego planu działania i wypełnienia tony wniosków, udało nam się założyć fundację “Sawanci” i w 2018 roku uzyskać wpis do KRS. Od razu po tym wydarzeniu napisałyśmy wniosek do władz miasta Gliwice o zabezpieczenie dla nas pieniędzy w budżecie na rok 2019/2020. I udało się! Dotacja oświatowa została dla nas zapewniona.

W międzyczasie zajęłyśmy się szukaniem inspiracji oraz wsparcia w tworzeniu podstaw dla naszej szkoły. Pierwszym miejscem, w które pojechałyśmy była szkoła podstawowa w Kędzierzynie Koźlu stworzona przez stowarzyszenie „Mały Książę”. Zarówno placówka jak i samo stowarzyszenie jest prowadzone przez rodziców dzieci z autyzmem, więc mogłyśmy się przekonać na własne oczy jak wygląda takie miejsce. To spotkanie pokazało nam jaka długa i ciężka droga nas czeka by spełnić nasze marzenie, jednak również było świadectwem, że założenie takiej szkoły jest możliwe.

Następnie nawiązałyśmy kontakt z Polskim Stowarzyszeniem Terapii Behawioralnej w Krakowie, które jest prekursorem terapii behawioralnej w Polsce. Wzięłyśmy udział w organizowanym przez nich szkoleniu, które pozwoliło nam nabyć wiedzę w zakresie prowadzenia szkoły terapeutycznej o profilu behawioralnym dla dzieci z autyzmem.

A to był dopiero początek naszej przygody. Zapraszamy do obserwowania naszego profilu na Facebook’u oraz śledzenia kolejnych części relacji z powstawania naszej szkoły.

1 komentarz

  1. Jestem dumna że mogę osobiście znać jedną ze wspaniałych kobiet które tworzą to stowarzyszenie. Alicjo jesteś dla mnie inspiracją jako matka i kobieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content